«گزارش برپایی نمایشگاه توانمندی های اقتصادی»

 1. خواستگاه برپایی نمایشگاه:

با توجه به شتاب گسترش مراودات منظم و سیستماتیکی که بین استان های شمالی کشور و استان آستراخان، طی 3 سال اخیر، شکل گرفته، و بر اساس تفاهمات منعقده بین مسئولان دو طرف، برپایی نمایشگاه توانمندی های اقتصادی دو کشور در مناطق موصوف، از اولویت خاصی برخوردار بوده که در ادامه اجرایی نمودن مفاد تفاهمات، و با مدیریت استان گیلان، اولین نمایشگاه مشترک سه استان شمالی کشور در آستراخان برپا گردید.

لازم بذکر می باشد، پس از انعقاد تفاهم نامه همکاری های مشترک بین استان های شمالی کشور و آستراخان، استان گیلان با مشارکت دو استان مازندران و گلستان، به منظور اجرایی نمودن مفاد تفاهمنامه، اقدام به تشکیل «کارگروه منطقه ای توسعه روابط با جمهوری روسیه فدراتیو(با محوریت نواحی جنوبی روسیه)» نمود که در نوع خود ابداع کم نظیری در کشور بوده و شرایط لازم جهت اجرای پروژه ها، تدوین دستورالعمل ها، تهیه اسناد توسعه تجارت، هماهنگی بین دستگاه های متولی صادرات سه استان و بازرگانان و تجار محلی  و از جمله برپایی نمایشگاه اخیر را مهیا ساخت.

 1. 3.      اهداف نمایشگاه:

دست اندرکاران برپایی نمایشگاه، اهداف اصلی ذیل را دنبال می نمودند:

 • ارائه و عرضه نمایشی بخشی از توانمندی های اقتصادی استان های شمالی کشور به عنوان نمونه کشوری، به کارآفرینان، تجار و مسئولان آستراخان.
 • ایجاد تعامل سازنده و اثر بخش و ملموس بین تجار و کارآفرنان استان های شمالی کشور با طرف روسی و زمینه سازی گسترش روابط با سایر استان های کشور

همچنین در کنار اهداف اصلی، اهداف جانبی ذیل نیز مورد تعقیب قرار می گیرد:

 • نمایش حسن نیت و اعتبار و اعتماد استان های شمالی کشور در اجرایی نمودن تفاهمات منعقده
 • نمایش حسن معاشرت و اخلاق حرفه ای گری کارآفرینان ایرانی به طرف مقابل.
 • گسترش مراودات دوستی و فرهنگی بین مردم دو کشور
 1. 4.      ویژگی و مختصات نمایشگاه:

نمایشگاه توانمندیهای اقتصادی جمهوری اسلامی ایران در آستراخان روسیه فدراتیو، طی روزهای 23 لغایت 25 آبان ماه سالجاری، بمدت سه روز، در "سالن ورزشی ستاره"  شهر آستراخان برپا گردید. مساحت سالن حدود 1000 متر مربع بوده که بطور مفید 473 متر مربع آن به غرفه ها اختصاص یافته بود. متراژ غرفه ها در ابعاد 6، 9 و 12 متر مربع بوده و مجموعاً 45 غرفه برپا شد. عمده محصولاتی که در این نمایشگاه به عرضه گذاشته شد شامل؛‌ محصولات غذایی، آشامیدنی، بهداشتی، لبنیات، تنقلات و شکلات، مصالح ساختمان، محصولات دخانی، ساخت لوله و محصولات کاغذی و ... بوده که تفصیل محصولات و غرفه های اختصاص یافته به آنها، در پیوست شماره 1 منعکس شده است.

بطور کلی سهم استان گیلان از کل غرفه ها  48 درصد، مازندران 23 درصد و گلستان نیز11 درصد بوده است. مابقی غرفه ها نیز به تعدادی از شرکتهای ایرانی مستقر در روسیه و همچنین سایر استان های کشور اختصاص یافت.

 1. 5.      مراحل برپایی و کیفیت برگزاری نمایشگاه:

     از آنجا که مقرر بوده روز 23 آبان ماه، نمایشگاه رسماً افتتاح گردد، بنابراین هیات ایرانی متشکل از نمایندگان دولتی استان های گیلان و مازندران و گلستان به همراه کارآفرینان و غرفه داران(مجموعاً حدود 90 نفر)، راس ساعت 2.45 بامداد چهارشنبه، مورخ 21/7/89، از فرودگاه امام خمینی، بسمت مسکو حرکت نموده و پس از رسیدن به مسکو با تقسیم افراد به دو گروه، کل افراد هیات طی دو پرواز به محل برپایی نمایشگاه، یعنی شهر آستراخان عزیمت نمودند. روز 22 مهرماه غرفه داران به محل نمایشگاه رفته و مشغول چیدمان غرفه های متعلق به خود شدند. لازم به ذکر است که هیات دولتی نیز در اولین روز اقامت خود نشست مشترکی با مسئولان دولتی استان آستراخان پیرامون بررسی عملکرد و میزان پیشرفت تعهدات مندرج در تفاهمنامه قبلی داشتند.

     روز 23 مهرماه، ساعت 11 صبح به وقت محلی، نمایشگاه رسماً با حضور جناب آقای هاشم نیا، معاون محترم برنامه ریزی استانداری گیلان، بعنوان رییس هیات ایرانی و آقای عسگر کابیکیف، وزیر محترم توسعه اقتصادی آستراخان، جناب آقای میگونی، سرکنسول محترم ایران در آستراخان و همچنین مدیران کل و روسای ادارات و سازمان های سه استان شمالی و روسای اتاق بازرگانی و صنایع و معادن رشت و آستراخان و صاحبان صنایع و کارآفرینان ایرانی، در حالیکه خیل عظیم شهروندان آستراخانی سالن را احاطه نموده بودند، افتتاح گردید. در این مراسم ضمن پخش سرود رسمی دو کشور، معاون محترم برنامه ریزی استانداری گیلان، وزیر محترم توسعه اقتصادی آستراخان، سرکنسول محترم ایران در آستراخان و روسای اتاق های بازرگانی رشت و آستراخان، چند دقیقه ای ایراد سخن فرمودند.

     پس از افتتاح نمایشگاه، هیات رسمی دو استان به بازدید مشترک از غرفه ها و گفتگو با غرفه داران پرداختند.

 

 1. 6.      سایر برنامه ها و فعالیت های جنبی نمایشگاه:

      الف) نشست هیات دولتی و اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایرانی با همتایان استان آستراخان:

      پس از افتتاح نمایشگاه در صبح روز بیست و سوم، بعد از ظهر همان روز، بمنظور بررسی چالش های تجاری بین استان های شمالی کشور و استان آستراخان، نشست مشترکی در اتاق بازرگانی آستراخان برگزار گردید. در این نشست که با حضور معاون برنامه ریزی استانداری گیلان، سرکنسول ایران در آستراخان، مدیران کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری مازندران و گلستان، روسای سازمان بازرگانی و همچنین صنایع و معادن استان گیلان، سرپرست شعب بانک ملی در گیلان، رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن رشت و سایر مدیران و کارشناسان دستگاه ها دولتی سه استان شمالی کشور و همچنین همتایان استان آستراخان، برگزار گردید، مسایل و مشکلات موجود در مسیر تجارت بین دو طرف مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته و راهکارهای عملی مورد توافق طرفین به تصویب رسید.

 

 

ب) نشست هیات دولتی و تجار و صاحبان شرکت های ایرانی با همتایان استان آستراخان:

      عصر روز بیست و چهارم مهر، بمنظور تبادل نظر بین تجار و شرکت های ایرانی حاضر در نمایشگاه و تجار آستراخان، نشست مشترکی در سالن همایش هتل محل استقرار هیات ایرانی، با حضور نمایندگان دولتی دو طرف برگزار گردید.

     لازم به ذکر است، طی نشست مذکور، در ادامه توسعه روابط بین اتاق بازرگانی و صنایع و معادن رشت و اتاق آستراخان، موافقتنامه همکاری بین دو طرف منعقد گردید(پیوست شماره 2).

 

ج) بازدید از پارک علم و فنآوری استان آستراخان:

     شامگاه روز بیست و چهارم مهر، نمایندگان دولتی ایران بمنظور بازدید از سایت پارک علم و فنآوری آستراخان و تبادل نظر با مدیران سایت، به محل مورد نظر عازم شدند.

 

د) نشست هیات دولتی و تجار ایرانی با سرکنسول ایران در آستراخان:

     عصر روز بیست و پنجم مهر، هیات دولتی و تجار و صاحبان شرکت های ایرانی بمنظور بهره برداری از تجربیات کنسولگری ایران در آستراخان، و تبادل نظر پیرامون مشکلات تجار و راه های رفع موانع،‌ نشستی را با سرکنسول برگزار نمودند.

 

د) نشست هیات دولتی و تجار ایرانی با سفیر ایران در روسیه:

     عصر روز بیست و ششم مهر، هیات ایرانی به منظور ارائه گزارش برپایی نمایشگاه در آستراخان و دست آوردهای آن و همچنین بهره برداری از نظرات و تجربیات سفیر ایران در روسیه، نشست مشترکی با ایشان در محل سفارتخانه برگزار نمودند.

     در پایان سفر تور نمایشگاهی، هیات ایرانی ساعت 1 بامداد روز چهارشنبه مورخ 28/7/89 وارد فرودگاه امام شدند.

 

 

پیوست شماره 1

 

اسامی شرکت های حاضر در نمایشگاه

 

 1. 1.      استان گیلان

ردیف

نام شرکت

تولیدات

متراژ

افراد

1

سیرنگ زیبا کنار

اسنک، آب معدنی، ماءالشعیر

12 متر

2 نفر

2

امیر منصور آریا

آب معدنی، مواد غذایی، مواد معدنی

18 متر

2 نفر

3

فرآوری و ساخت قطعات خودروی ایران

انواع کمک فنر خودرو، دیسک و صفحه کلاچ

12 متر

2 نفر

4

کاشی خزر

کاشی دیواری

12 متر

2 نفر

5

فنی و مهندسی ابرکاشانه الهیار

سنگ های تزئینی ساختمانی

6 متر

2 نفر

6

پارس سیمین

انواع رنگ های صنعتی، ساختمانی

6 متر

1 نفر

7

شهرداری رشت

 

18 متر

10 نفر

8

شرکت تولیدی کانال پیش ساخته، لوله و قطعات بتنی گیلان

لوله های بتنی تحت فشار، کانال بتنی و متعلقات، لوله های بتنی

12 متر

3 نفر

10

کشتیرانی دریای خزر

شرکت حمل و نقل دریایی

12 متر

2 نفر

11

گروه صنعتی تلوان

انواع دستگاه فروش اتوماتیک کالا، انواع کنتورهای الکترونیکی برق

24 متر

2 نفر

12

منطقه آزاد بندر انزلی

 

12 متر

3 نفر

13

چای رفاه

چای

6 متر

بدون نماینده

14

گروه صنعتی نگین نادری

انواع کیک و کلوچه

6 متر

1 نفر

15

پوریان کاسپین

انواع لوله های پلی اتیلن

6 متر

2 نفر

16

فرآورده های لبنی خاتون

محصولات لبنی

6 متر

1 نفر

17

فومن شیمی

روغن موتور

12 متر

1 نفر

18

دخانیات

سیگار

6 متر

1 نفر

19

سرگل

محصولات لبنی

36 متر

3 نفر

20

صام تک

لوازم بهداشتی

6 متر

1 نفر

جمع

 

 

228 متر

 

 

 

 

 

 1. 2.      شرکت های خارج از استان

ردیف

نام شرکت

تولیدات

شهر

متراژ

افراد

1

روغن موتور پردیس

روغن موتور، روغن دنده، ضد یخ

رفسنجان

6 متر

1 نفر

2

شیرین عسل

انواع شیرینی و شکلات

تبریز

12 متر

1 نفر

3

کشت و صنعت شمال

 

 

12 متر

1 نفر

جمع

 

 

 

30  متر

 

 

 

 1. 3.      استان مازندران

ردیف

نام شرکت

تولیدات

متراژ

افراد

1

اتاق بازرگانی و صنایع و معادن مازندران

محصولات صادراتی استان مازندران

24 متر

4 نفر

2

اتحادیه صادرکنندگان و بازرگانان مازندران

 

15 متر

1 نفر

3

شرکت تعاونی مرزنشینان محمودآباد

محصولات غذایی، باغی و کشاورزی

12 متر

 

4

شرکت باغات تکبار سارویه

پرتقال، نارنگی، کیوی، چیپس، میوه، سبزی خشک

12 متر

1 نفر

5

شرکت پاک مهر شمال

محصوات غذایی و بهداشتی

9 متر

1 نفر

6

انجمن صنفی آرد مازندران

 

12 متر

1 نفر

7

شرکت شادشیر

محصولات لبنی

6 متر

2 نفر

8

شرکت خرقه

 

12 متر

1 نفر

9

بازرگانی شایگان

تابلو فرش

9 متر

5 نفر

جمع

 

 

111 متر

 

 

 

 1. 4.      استان گلستان

ردیف

نام شرکت

تولیدات

متراژ

افراد

1

اتاق بازرگانی و صنایع و معادن گلستان

 

 

 

2

مجتمع تولید گوشت مرغ پیگر

گوشت مرغ

 

 

3

صنایع لبنی افتخار گلستان

پنیر، ماست

 

 

4

صنایع دلند الکتریک

کلید و پریز

 

 

5

تیج

انواع میوه های تازه

 

 

6

صنایع غذایی کامنوش

/ 1 نظر / 8 بازدید
شیراز فردا

*****مسابقه بزرگ شیرازفردا***** اگه یه کامیون داشتی پشتش چی می نوشتی؟؟؟ شما هم می توانید یکی از 50 برنده جوایز 20 هزارتومانی "شیرازفردا" باشید قرعه کشی همزمان با میلاد آقا امام زمان (عج)-15 تیرماه 1391 ******** ***اجازه دهید هزاران بازدید کننده ما از مطالب شما بهره مند گردند*** با تبادل لینک با شیراز فردا نیز می توانید در قرعه کشی ماهیانه ماشرکت نمایید پس از ثبت نام در شیرازفردا از کنترل پنل کاربری خود می توانید وبلاگ خود را درج نمایید.سپس لینک "شیرازفردا" را با نام بزرگترین سامانه شهر شیراز در وبلاگ خود درج نمایید تا لینک شما تایید گردد و در قرعه کشی شرکت داده شوید. ****** http://www.shirazefarda.com http://www.shirazefarda.ir http://www.shirazfarda.com http://www.shirazfarda.ir لینک مستقیم مسابقه http://www.shirazefarda.com/race.php